Wszystko o informatyce w jednym repozytorium

Rozmawiając ze znajomymi z uczelni, czy ludźmi spotkanymi podczas mojego pobytu w Krakowie często słyszałem tezę „nie pomagaj innym, ponieważ są konkurencją na rynku pracy”. Zacząłem poważnie zastanawiać się nad tym twierdzeniem i jak mogłem zauważyć wiele studentów często trzymało się tego zdania. Gdy brakowało notatek nie chcieli się podzielić, kiedy ktokolwiek potrzebował pomocy i nie mógł opanować wymaganego materiału był często zbywany i musiał szukać informacji w sieci. Będąc szczerym na początku mojej przygody z studiami sam miałem podobne myślenie, nie chciałem dzielić się czymkolwiek na co poświęciłem wiele czasu oraz kosztowało mnie dużo energii, żeby osiągnąć zamierzony cel w postaci opanowania określonego materiału. Uważałem, że każdy powinien przejść taką samą drogę do zdobycia wymaganej wiedzy.

Czytając wiele pozycji związanych z rozwojem osobistym doszedłem do tego, że ludzie bogaci, ludzie sukcesu zawsze dzielą się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami. Ułatwiają oni innym życie i pokazują jak możemy bez popełniania cyklicznie tych samych błędów osiągnąć cokolwiek wartościowego. W końcu świat musi iść do przodu, po co wyważać otwarte drzwi.

Wyciągając lekcje z przeczytanych lektur postanowiłem udostępnić swoje dotychczas prywatne repozytorium i oddać je w Wasze ręce:

https://github.com/mregussek/handy_repo

Zdjęcie repozytorium

Tak prezentuje się lista zdobytych materiałów na dzień 6 marca 2020. Zapewniam, że repozytorium będzie rozwijane jeszcze bardzo długo.

Historia

Pracując nad projektami czy zwyczajnie przeglądając sieć możemy spotkać wiele fascynujących treści, które mogą wprowadzić wiele pozytywnej wartości i rozbudować nasz arsenał wiedzy. Uznałem, że świetnym pomysłem będzie założenie jakiejś bazy danych takich artykułów czy kursów. Często o takich zapominamy mówiąc „kurcze, kiedyś o tym czytałem, nie mam pojęcia jak to znaleźć”. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogę powiedzieć „mam to w repo, daj mi minutkę”.

Cyklicznie sprawdzam prze różne blogi, czytam artykuły czy na nudnych wykładach przeglądam reddita. Zapisują napotkane treści na później i jeśli mają jakikolwiek potencjał zostają zapisane w repozytorium.

Dane zbierane tam są dosłownie przez już co najmniej 2 lata. Często usuwałem dosłownie je z githuba, ponieważ nie mieliśmy wtedy darmowych prywatnych repozytoriów.

Struktura

Zbiór jest na podzielony na tematyczne katalogi, gdzie w każdym możemy znaleźć plik README.md zawierający wszystkie linki. W co niektórych folderach będą również dodatkowe pliki takie jak prezentacje, wykłady czy moje notatki z studiowania danego tematu. Niekiedy i kod się może pojawić.

Co możemy tam znaleźć?

Szczególnie artykuły i poradniki. To jest w tym wszystkim najważniejsze. Często są to odnośniki do niepopularnych blogów, które będzie bardzo ciężko ponownie odnaleźć. Tutoriale, poradniki how-to często są przydatne. Drugą kategorią są wpisy tematyczne, które są iście fascynujące. Bardzo dużo możemy się dowiedzieć co naprawdę polecam.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że również będziecie chętnie sprawdzać to repozytorium i korzystać z niego. Naprawdę może się przydać podczas researchu.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jak zacząć korzystać z gita oraz samodzielnie utworzyć takie repozytorium polecam przeczytać wpis Git – co to jest?