Stoicyzm na każdy dzień roku – Ryan Holiday

Stoicyzm na każdy dzień roku – Ryan Holiday

Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z rozwojem osobistym moją uwagę przykuła książka „Ego is The Enemy” Ryana Holidaya. Ona pozwoliła mi zastanowić się nad moimi decyzjami, odczuwanymi emocjami oraz poznać siebie. Dzięki temu autor zyskał u mnie bardzo wiele i chętnie sięgnąłem po jego nową książkę „The Daily Stoic” (w języku polskim „Stoicyzm na każdy dzień roku”). Mamy tutaj 366 tematów do przemyśleń, które są strzałami w punkt. Autor obnażył wiele słabości człowieka pokazując czym charakteryzują się przeciętni ludzie oraz ukazał niesamowite praktyki zwalczania wspomnianych słabości już od tysięcy lat. Antyczni filozofowie uwiecznili je w swoich dziennikach, dzięki czemu możemy dzisiaj poznawać fantastyczne myśli stoików. Przejdźmy zatem do fragmentów, które wywarły na mnie niesamowite wrażenie.

Fragmenty „Stoicyzm na każdy dzień roku”

Im więcej rzeczy pragniemy i im więcej musimy pracować, aby na nie zarobić lub je uzyskać, tym mniej możemy cieszyć się życiem i tracimy wolność.

Ryan Holiday

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką człowiek może zrobić w świecie z wszechobecnym dostępem do internetu i mediów 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu to powiedzieć: „Nie wiem”. Lub w bardziej prowokacyjny sposób: „Nie interesuje mnie to”. Większość społeczeństwa przyjmuje za prawdę objawioną, że człowiek musi wiedzieć o wszystkich bieżących wydarzeniach, oglądać każdy odcinek chwalonego przez krytyków serialu, skrupulatnie śledzić programy informacyjne oraz robić na innych wrażenie dobrze poinformowanej i światowej osoby.

Kto jednak powiedział, że musi tak być? Czy to jest jakiś wymóg prawny? A może po prostu boisz się, że wyjdziesz na głupca na przyjęciu?

Ryan Holiday

Marek często wspominał, że Aleksander Wielki, jeden z najbardziej zdeterminowanych i najambitniejszych ludzi w historii świata, został pochowany w tej samej ziemi co służący mu poganiacz mułów. Ostatecznie wszyscy przeminiemy i zostaniemy zapomniani. Powinniśmy cieszyć się danym nam krótkim czasem na ziemi, zamiast stawać się niewolnikami emocji prowadzących nas do braku szczęścia i niezadowolenia.

Ryan Holiday

Wyobraź sobie siłę, jaką zyskałbyś w życiu i relacjach, gdyby wszystkie kwestie kłopoczące innych ludzi – sylwetka, ilość pieniędzy, czas pozostały do przeżycia, sposób śmierci – nie były dla Ciebie specjalnie istotne. Co by się stało, gdybyś w sytuacjach, w których inni są zdenerwowani, zazdrośni, podekscytowani, zaborczy lub chciwi, pozostawał obiektywny, spokojny i trzeźwo myślący. Potrafisz to sobie wyobrazić? Pomyśl, jak wpłynęłoby to na Twoje relacje w pracy, na życie uczuciowe, na przyjaźnie.

Ryan Holiday

Przede wszystkim dbaj o to, by nigdy nie uzależniać się od dawnych znajomych i przyjaciół do tego stopnia, aby zniżać się do ich poziomu. W przeciwnym razie zniszczysz sobie życie […] Musisz wybrać, czy chcesz być kochany przez przyjaciół i pozostać tym samym człowiekiem, czy stać się lepszą osobą i ich stracić […] jeśli będziesz próbował osiągnąć oba te cele, ani nie poczynisz, ani nie zachowasz tego, co już masz.

Epiktet, Diatryby, 4.2.1; 4 – 5

Co będzie ważniejsze pod koniec Twojego pobytu na ziemi: zrozumienie spraw życia i śmierci czy znajomość składu Legii z 1987 roku? Co bardziej pomoże Twoim dzieciom: Twoja wiedza o szczęściu i sensie życia czy to, że trzydzieści lat każdego dnia śledziłeś wiadomości ze świata polityki?

Ryan Holiday

Podatek dochodowy nie jest jedynym, jaki płacisz w swoim życiu. Ten akurat przyjmuje postać pieniężną, jednak z wszystkim, co robisz, powiązane są koszty. Oczekiwanie to podatek od podróżowania. Plotki i pogłoski to podatki od bycia osobą publiczną. Spory i sporadyczne frustracje to podatki pobierane w nawet najszczęśliwszych relacjach. Kradzież to podatek od bogactwa i posiadania rzeczy, na których zależy innym. Stres i problemy to obciążenia związane z sukcesem.

Ryan Holiday

Zastanów się nad aktywnościami ostatniego tygodnia, a także nad tym, co zaplanowałeś na dziś i na następny tydzień. Pomyśl o osobie, jaką chcesz się stać, lub o tym, jak się postrzegasz. W jakim stopniu Twoje czyny są zgodne z tymi wizjami? Do którego ognia dokładasz? Którą osobą się stajesz?

Ryan Holiday

Choć kontrolujemy własne opinie, nie mamy wpływu na to, co myślą inni – także o nas. Dlatego wydawanie się na łaskę cudzych opinii i próbowanie zyskania akceptacji innych ludzi jest ryzykowne.

Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na zastanawianie się nad tym, co myślą inni. Przyjrzyj się własnym myślom. Zastanów się nad ich skutkami i wpływem. Nad tym, czy to, co chcesz zrobić jest słuszne.

Ryan Holiday

Gdy zaczynamy robić postępy w życiu, natrafiamy na ograniczenia otaczających nas osób. To tak jak z dietą. Jeśli wszyscy jedzą niezdrowo, panuje naturalna zgoda. Jednak gdy jedna osoba zacznie zdrowo się odżywiać, nagle pojawiają się sprzeczne motywacje i spory na temat tego, gdzie wybrać się na obiad.

Podobnie jak nie możesz zrezygnować z nowej ścieżki tylko dlatego, że innym się to nie podoba, nie powinieneś porzucać tychże innych osób. Nie skreślaj ich i nie pozostawiaj za sobą. Nie denerwuj się na nich i nie walcz z nimi. W końcu znajdują się w tym samym miejscu, w który Ty jeszcze niedawno byłeś.

Ryan Holiday

Cywilizacje i państwa to wielkie projekty, które budujemy razem, kontynuując starania naszych przodków. Jesteśmy stworzeni do współpracy (synergia) ze sobą.

Pamiętaj o tym, jeśli szukasz dodatkowej motywacji do wstania dziś z łóżka, jeżeli potrzebujesz czegoś więcej, niż może dać Ci kofeina. Ludzie zależą od Ciebie. Twój cel to pomóc nam we wspólnym budowaniu wielkiego dzieła.

Ryan Holiday

Zdaniem Seneki radość to głęboki stan ducha. To coś, co czujemy wewnątrz. Ma to mało wspólnego ze śmiechem lub uśmiechami. […] Jakie ma to znaczenie, że ktoś jest wesoły, gdy mu się powodzi? To żadne osiągnięcie.

Jednak czy potrafisz być w pełni zadowolony z życia, odważnie stawiać czoła wyzwaniom, jakie świat codziennie przed Tobą stawia, swobodnie radzić sobie z przeciwnościami losu, być źródłem siły i inspiracji dla innych? Na tym polega radość stoików. Wynika ona z poczucia sensu, doskonałości i obowiązku. To poważna sprawa – znacznie poważniejsza niż uśmieszki lub wesoły głos.

Ryan Holiday

Dziś zobacz, czy uda Ci się przejść przez dzień, nie obwiniając nikogo i niczego. Ktoś błędnie wykonał Twoje instrukcje? To Ty odpowiadasz za to, że oczekiwałeś czegoś innego. Ktoś powiedział coś niemiłego? To od Twojej wrażliwości zależy, jak zinterpretowałeś tę uwagę. Twój portfel akcji znacznie stracił na wartości? Czego oczekiwałeś, podejmując tak duże ryzyko? Po za tym po co sprawdzasz stan portfela każdego dnia?

Ryan Holiday

Tradycje często są sprawdzonymi najlepszymi sposobami robienia czegoś. Pamiętaj jednak, że poglądy uznawane obecnie za konserwatywne niegdyś były kontrowersyjne, przełomowe i innowacyjne. To dlatego nie należy obawiać się eksperymentowania z nowymi ideami. […]

Możliwe też, że doszedłeś do wniosków przełomowych dla samego siebie. Jeśli nowe idee są prawdziwe i lepsze, warto je przyjąć i stosować. Nie jesteś zakładnikiem dawno zmarłych ludzi, którzy przestali się uczyć dwa tysiące lat temu.

Ryan Holiday

Nie musisz wierzyć w sterującego wszechświata boga. Wystarczy, że przestaniesz wierzyć w to, iż to Ty kierujesz światem. Gdy tylko pokonasz są duszę do tej idei, Twoje życie stanie się łatwiejsze i szczęśliwsze, ponieważ zrezygnujesz z najgroźniejszego z wszystkich uzależnień: kontroli.

Ryan Holiday

Według Anthony’ego de Mello „istnieje jedno i tylko jedno źródło nieszczęśliwości. Jest nim Przywiązanie”. Chodzi tu o przywiązanie do obrazu danej osoby, do bogactwa i statusu, do określonego miejsca lub czasu, do pracy, do stylu życia. Wszystkie te rzeczy są niebezpieczne z tego samego powodu: są niezależne od rozumnego wyboru. Nie możemy kontrolować tego jak długo je zachowamy.

Epiktet dwa tysiące lat przed de Mello zauważył, że to przywiązanie sprawia, iż tak trudno zaakceptować nam zmiany. Gdy już coś mamy, nie chcemy z tego rezygnować. […]

Jednak wszystko nieustannie się zmienia. Mamy określone rzeczy przez pewien czas, a później je tracimy. Jedyną stała jest prohairesis – zdolność rozumnego wyboru. Rzeczy, do których się przywiązujemy, przychodzą i odchodzą, a możliwość wyboru daje odporność i elastyczność. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaakceptować to, co się dzieje, i dostosować się do tego.

Ryan Holiday

Gdy coś cenisz lub kogoś kochasz, możesz sobie przypomnieć, że dana rzecz jest ulotna, śmiertelna i tak naprawdę nie należy do Ciebie. Jest tak niezależnie od tego, jak mocne i niezachwiane jest dane uczucie. Musisz sobie przypominać, że coś się może zepsuć, a dana osoba może umrzeć lub odejść.

Utrata to jedno z największych źródeł lęku. Ignorowanie rzeczywistości i udawanie nie poprawiają sytuacji. Powodują tylko, że utrata – gdy nastąpi – będzie jeszcze bardziej dotkliwa.

Ryan Holiday

„Unikaj tego, co cię złości”. Oznacza to, że należy odwracać umysł od rzeczy, które go wzburzają. Jeśli widzisz, że dyskutowanie przy obiedzie na tematy polityczne prowadzi do kłótni, po co je poruszasz? Jeżeli wybory życiowe Twego rodzeństwa Cię martwią, dlaczego nie przestaniesz się nimi zajmować i uważać je za swój problem? To samo dotyczy także wielu innych źródeł irytacji.

Zamykanie się na to nie oznaka słabości. Świadczy to o silnej woli.

Ryan Holiday

Większość z nas boi się śmierci. Jednak czasem ten strach aż prosi się o zadanie pytania: co chcemy ochronić? Dla wielu osób odpowiedź brzmi: godziny oglądania telewizji, plotkowania, obżerania się, marnowania potencjału, chodzenia do nudnej pracy itd. Jednak jeśli podejdziemy do sprawy rygorystycznie, to czy rzeczywiście jest to życie? Czy warto tak mocno się go trzymać i obawiać się jego utraty?

Chyba jednak nie.

Ryan Holiday

Podsumowanie

Autor książkę zakończył dosłownie w idealny sposób. Ciarki mnie przeszły jak przeczytałem fragment dosłownie ostatniej strony tego dzieła! Tym cytatem zakończę dzisiejszy wpis.

Celem lektury i studiowania tej książki jest pomoc sobie w dążeniu do lepszego życia (i śmierci). W pewnym momencie musimy odłożyć książkę i podjąć działania. Dzięki temu, jak ujmuje to Seneka „słowa przerodzą się w czyny”. […]

To Twój następny krok. Ruszaj dalej, do przodu. Rozwiązaniem nie jest następna książka, tylko właściwe wybory i decyzje. Kto wie, ile czasu Ci pozostało i co czeka nas jutro?

Ryan Holiday

Pozdrawiam,

Mateusz Rzeczyca

Tutaj zakupiłem swój egzemplarz książki, natomiast jeśli chciałbyś poznać fragmenty książki tego samego autora polecam zajrzeć tutaj!

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *