Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

Zanim przejdę do fragmentów chciałbym powiedzieć, że „Bogaty ojciec, biedny ojciec” jest książką wręcz obowiązkową dla ludzi zainteresowanych biznesem czy rozwojem osobistym. Niesamowicie otwiera oczy na niektóre kwestie, porusza temat przeciętności populacji oraz autor szczególnie skupił się na wartościach wpajanych nam przez rodziców.

Fragmenty Bogaty Ojciec, biedny ojciec

Dla większości dzisiejszych rodziców idee zawarte w tej książce wybiegają prawdopodobnie zbytnio do przodu. Część rodziców już ma dostateczne trudności z utrzymaniem dzieci w szkole. W świetle jednak zmieniających się czasów – jako rodzice – powinniśmy być otwarci na nowe i śmiałe decyzje. Zachęcanie dzieci, aby były pracownikami, jest doradzaniem własnym dzieciom, aby w ciągu całego swojego życia płaciły coraz większe podatki z równoczesną obietnicą na małą lub żadną emeryturę. Prawdą jest także to, że podatki są największym kosztem, który ponosi każdy człowiek. Tak naprawdę większość rodzin pracuje od stycznia do połowy maja na płacone przez siebie podatki.

Robert Kiyosaki

Bycie produktem dwóch mających silną osobowość ojców, dostarczyło mi luksusu obserwowania efektów tego, jak różne decyzje mają wpływ na czyjeś życie. Zauważyłem, że ludzie naprawdę kształtują swoje życie poprzez swoje myśli.

Mój biedny ojciec zawsze mówił: – Nigdy nie będę bogaty. Ta przepowiednia urzeczywistniała się. Bogaty ojciec zawsze odwoływał się do siebie jako bogatego. Miał zwyczaj mówić: – Jestem bogatym człowiekiem, a bogaci ludzie tego nie robią. Nawet wtedy, gdy był na dnie z powodu dużego finansowego niepowodzenia, kontynuował swoją postawę bycia bogatym.

Robert Kiyosaki

Jeżeli jesteś osobą, która nie ma odwagi, po prostu poddajesz się za każdym razem, gdy życie cię opycha. Jeżeli jesteś taką osobą, która będzie prowadzić swoje życie tak, aby było bezpiecznie, robiąc wszystko prawidłowo, będziesz oczekiwać wydarzenie, które nigdy nie będzie miało miejsca. Umrzesz jako stary nudny człowiek. Będziesz miał wielu przyjaciół, którzy naprawdę cię lubią, ponieważ byłeś tak miłym ciężko pracującym człowiekiem. Spędzisz życie robiąc wszystko w ostrożny sposób, robiąc to co trzeba. Ale prawda jest taka, że pozwalasz życiu pchnąć się w poddaństwo. Gdzieś tam w głębi nie miałeś odwagi podejmować ryzyka. Naprawdę chciałeś wygrać, ale strach przegranej był większy niż podekscytowanie wygraną. Gdzieś w głębi, ty i tylko ty, będziesz wiedział, że nie odważyłeś się. Wybrałeś ostrożne działanie.

Robert Kiyosaki

Widzisz, prawdziwa nauka potrzebuje energii, pasji i palącego pragnienia. Złość jest dużą częścią tej formuły, gdyż pasja jest połączeniem złości i zamiłowania. Gdy chodzi o pieniądze, większość ludzi chce działać ostrożnie i czuć się bezpiecznie. Nie kieruje więc nimi pasja, ale strach.

Robert Kiyosaki

Na przykład, gdy powstanie strach spowodowany brakiem pieniędzy, zamiast natychmiastowego biegu po pracę na etacie, by zarobić parę dolarów dla zabicia strachu, powinno się zadać pytanie: „Czy w dłuższej perspektywie czasu znalezienie pracy będzie najlepszym rozwiązaniem problemu strachu?” W mojej odpowiedź brzmi „nie”, szczególnie, gdy spojrzymy na życie osoby z perspektywy czasu. Tak naprawdę praca na etacie jest krótkowzrocznym rozwiązaniem długoterminowego problemu.

Robert Kiyosaki

Finansowa inteligencja składa się z czterech głównych fachowych umiejętności:

Finansowy elementarz. Umiejętność czytania liczb.

Strategie inwestycyjne. Nauka o pieniądzach robiących pieniądze.

Rynek. Podaż i popyt. {…}

Prawo. Zrozumienie rachunkowości, spółki oraz reguł i przepisów. Zalecam działanie w obrębie przepisów.

Robert Kiyosaki

Bogaty ojciec radził abyśmy „przysposobili” siebie. Wiele korporacji robi to samo. Znajdują młodego zdalnego absolwenta, który skończył szkołę biznesu i „przysposabiają” go do tego, aby pewnego dnia mógł przejąć i poprowadzić firmę. Tego rodzaju młodzi pracownicy nie specjalizują się w jednym dziale; są przenoszeni z działu do działu, aby nauczyli się wszystkich aspektów systemu biznesu.

Robert Kiyosaki

Jeżeli nie chcemy przegrywać, działajmy ostrożnie. Jeśli przegrane osłabiają nas, działajmy ostrożnie. Przystąpmy do zrównoważonych inwestycji. Jeżeli masz Czytelniku 25 lat i podejmowanie ryzyka paraliżuje Cię, nic nie zmieniaj. Działaj ostrożnie, ale zacznij wcześnie. Wcześnie rozpocznij zbieranie jajek w swoim gnieździe, gdyż zabierze to wiele czasu.

Jeśli jednak posiadasz marzenia o wolności, o wydostaniu się z „wyścigu szczurów”, pierwsze pytanie, jakie trzeba sobie zadać brzmi: „Jak zareaguję na porażkę?”. Jeżeli porażka inspiruje nas do zwycięstwa, być może, powinniśmy sięgać po nie, być może nie.

Robert Kiyosaki

OSTRZEŻENIE. Nie słuchajmy rad biednych i wystraszonych ludzi. Mam takich znajomych i naprawdę sobie ich cenię, ale życiowo są oni „małymi kurczakami”. Gdy temat schodzi na pieniądze, szczególnie inwestowanie, „ich niebo zawsze się wali”. Zawsze są w stanie powiedzieć nam, dlaczego coś się nie sprawdzi czy nie zadziała. Problem polega na tym, że ludzie, którzy ich słuchają i ślepo akceptują czarnowidztwo, są także „małymi kurczakami”.

Robert Kiyosaki

Gdy ludzie pytają mnie, dlaczego chcę być bogaty, mówię, że jest kombinacja moich emocjonalnych „chcę” i „nie chcę”.

Wymienię kilka. Najpierw te „nie chcę”, gdyż generują moje „chce”. Nie chcę pracować przez całe życie. Nie chcę tego, co było racją moich rodziców: pewna praca i domek na przedmieściu. Nie lubię być pracownikiem. Nie cierpiałem tego, że mój ojciec nie mógł przyjść na mój mecz piłkarski, gdyż był zajęty robieniem kariery. Nie cierpiałem tego, że mój ojciec ciężko pracował przez całe swoje życie, a gdy zmarł, państwo wzięło większość tego, na co zapracował. Bogatym tak się nie zdarza. Ciężko pracują i przekazują wszystko swoim dzieciom.

Teraz kolej na „chcę”. Chcę być wolny, bym mógł podróżować po świecie i prowadzić życie, które lubię. Chcę być jeszcze młody, gdy to się stanie. Chcę dysponować swoim czasem i życiem. Chcę aby pieniądze pracowały dla mnie.

Robert Kiyosaki

Podsumowanie

Moim zdaniem, cytaty umieszczone powyżej posiadają w sobie wiele pozytywnej energii i zachęcają do przeczytania książki samodzielnie. Polecam przekonać się osobiście o tym z jaką prostotą autor porusza niekiedy trudne tematy dla ludzi kompletnie nieświadomych wartości pieniądza.

Jeśli jesteś zainteresowany takimi wpisami, polecam przeczytać fragmenty Zaufanie, czyli waluta przyszłości Michała Szafrańskiego!

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *